Odpowiedni fotel biurowy to najważniejszy element każdego stanowiska pracy. Na fotelu spędzamy kilka godzin dziennie, warto więc zadbać o to aby był wygodny i dobrej jakości. Na rynku dostępnych jest obecnie setki foteli i krzeseł biurowych , często po okazyjnej cenie, w kolorowych i zachęcających tapicerkach idealnie pasujących do wystroju biura. Na początku zastanówmy się jednak jakie elementy w krzesłu i fotelu są najbardziej istotne i znaczącą wpłyną na ergonomię a co za tym idzie nasz komfort pracy.
Krzesło biurowe czy fotel biurowy ?
Dwie główne różnice to wielkość i cena. Krzesła biurowe są z reguły mniejsze, mają węższe siedzisko, krótsze oparcie i często mniejszy zakres regulacji. Ze względu na swoje wymiary będą bardziej odpowiednie dla osób niższych, szczupłych. Krzesła biurowe wybierane są też do stanowisk pracy z ograniczoną przestrzenią, gdzie nie zmieściłby się duży fotel biurowy . Jeżeli jednak zależy nam na obszernym, wygodnym siedzisku oraz szerokim oparciu wówczas powinniśmy zastanowić się nad fotelem biurowym. Fotele często wyposażone są dodatkowo w zagłówki i mają spory zakres regulacji. Większe gabaryty i dodatkowe funkcje to niestety też wyższa cena. Ceny foteli biurowych często mogą być kilkakrotnie wyższe od krzeseł. Jednak w przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze fotele te potrafią sprawić, że praca jest przyjemniejsza a skutki siedzenia przy biurku mniej odczuwalne dla naszego kręgosłupa.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie fotela do pracy przy biurku?
- Wysokość: regulacja wysokości siedziska to jeden z najważniejszych parametrów, siedzisko powinno być podniesione w taki sposób, aby stopy opierały się na podłodze a nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90°. Zbyt niskie, ale i zbyt wysokie krzesło nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co może powodować dolegliwości bólowe.
- Podłokietniki: nie mogą być wąskie i twarde , a ich pozycja jest stała. Miękkie, obite tapicerką i regulowane podłokietniki docenią przede wszystkim osoby, które dużo piszą siedząc przy biurku Podłokietniki powinny wspierać ręce przez cały czas, a nie jedynie w czasie przerwy w pracy. Odpowiednie ustawienie podłokietników wybiera się w zależności od aktualnie wykonywanej czynności.
Podłokietniki
- Oparcie: powinno być odpowiednio, ergonomicznie wyprofilowane, najlepiej z podparciem lędźwiowym. Wypukłości oparcia powinny odpowiadać anatomicznemu kształtowi kręgosłupa
W profesjonalnych fotelach ergonomicznych oparcie ma regulację części lędźwiowej lub dodatkową regulowaną podpórkę . Pozwala to na lepsze dostosowanie oparcia do pleców użytkownika. Kolejne istotne parametry to możliwość regulacji wysokości oparcia , która pomaga dostosować fotel do osoby o wyższym wzroście . Natomiast regulowany ręcznie kąt odchylenia oparcia pozwala na odpoczynek i relaks
- Wentylacja: w przypadku foteli tapicerowanych naturalną skórą lub tkaninami naturalnymi najczęściej nie jest potrzebna, ale już przy skórze syntetycznej to całkiem przydatny gadżet. Nawet niewielkie otwory wentylacyjne pozwalają zwiększyć komfort pracy oraz trwałość samego krzesła.
- Siedzisko: Siedzisko to bardzo ważny element każdego fotela biurowego. Przede wszystkim powinno być wygodne to czyli odpowiednio miękkie (np. w fotelach obszytych tkaniną ), dużych rozmiarów z delikatnym wyprofilowaniem.
Zaokrąglone na brzegu i lekko opadające do przodu nie będzie uciskało podudzi . Materiał siedziska powinien być przewiewny i przyjemny w dotyku. Siedziska także mogą być z siatki Mesh – cyrkulacja powietrza jest wówczas większa jednak należy pamiętać, że takie siedzisko jest bardzo twarde. Siedzisko wypełnione wyprofilowaną pianką i pokryte tkaniną jest miękkie, komfortowe i idealnie nadaje się do wielogodzinnej pracy biurowej. Niektóre modele foteli posiadają ergonomicznie wyprofilowane siedzisko, które działa profilaktycznie i dba o naszą prawidłową postawę.
- Materiał, z którego jest wykonane powinien lekko dostosowywać się do kształtu ciała, być przewiewny i miły w dotyku. Od dłuższego czasu szczególnie popularne są oparcia wykonane z siatki Mesh. Jest to doceniane latem, ponieważ oparcie takie jest bardzo przewiewne.
Zagłówek
- Większość foteli biurowych, zagłówka nie posiada. Jednak Warto rozważyć zakup fotela biurowego z zagłówkiem z przyczyn zdrowotnych. Zagłówek pozwala odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa. Może to w znacznym stopniu ograniczyć bóle mięśni karku oraz bóle szyi. Niektóre modele foteli posiadają ergonomicznie wyprofilowane siedzisko, które działa profilaktycznie i dba o naszą prawidłową postawę.
Z pewnością docenią go osoby które w pracy więcej czytają, analizują dokumenty, raporty , rozmawiają przez telefon niż osoby piszące na klawiaturze.
Niektóre modele foteli ergonomicznych posiadają regulowany zagłówek góra-dół oraz przód-tył . Regulacja w dwóch płaszczyznach pozwala precyzyjnie dopasować zagłówek do budowy anatomicznej szyi , która jest zróżnicowana u poszczególnych osób.
Kółka
Większość foteli biurowych jest wyposażona w kółka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.
Jeśli na podłodze mamy panele lub terakotę , lepiej wybrać kółka z miękkiego materiału, które porysuje podłogi. Powinniśmy zadbać również o to aby fotel biurowy stał stabilnie i można go łatwo przesuwać.